Otomotiv Malzemesi

Otomotiv Malzemesi

Günümüzde otomotiv endüstrisi üretim sektöründe büyük bir paya sahiptir.

Otomotiv sektörü, sınırlı malzeme kaynakları, yüksek enerji ve iş gücü maliyetleri, çevre ve geri dönüşüm kriterleri, petrol türevi yakıtlarda karşılaşılan dar boğazlar, yolcu ve araç güvenliği gibi birbirini doğrudan etkileyen bir ortamda tasarım ve üretimi planlamaktadır.

Bir otomobilin ortalama 20000 parçasından 10000 kadarı polimer ve türevlerinden üretilirken birinci ve ikinci derecen güvenlik parçaları metal esaslı parçalardan üretilmektedir. Metal esaslı malzemeler polimerlere kıyasla daha yüksek mukavemet değerlerinin yanı sıra yüksek yoğunluk değerlerinden dolayı daha az tercih edilirler.

Alüminyum malzemeler çelik malzemelere kıyasla daha yüksek özgül mukavemete sahip iken yorulma dayanım değerlerinin düşük olması ve sonlu ömre sahip olmaları en büyük dezavantajıdır.

Titanyum malzemeler yüksek mukavemet düşük yoğunluk değerleri ile çelik ve alüminyum malzemelerinin önüne geçmiştir. Ancak yüksek maliyetler işlem basamaklarının daha kompleks olması daha az tercih edilmesine neden olmaktadır.